Data: środa, 23 Październik 2013 autor: Redakcja
W dniach 21-22.10.2013 r. w Grudziądzu odbyło się spotkanie prezesów I i II ligi. Celem dwudniowej narady było podsumowanie sezonu 2013 oraz przedstawienie planów na kolejny rok. Do Grudziądza przyjechali przedstawiciele wszystkich klubów, które wezmą udział w rozgrywkach, za wyjątkiem Rzeszowa oraz Rybnika. W atmosferze konstruktywnej dyskusji ustalono najważniejsze kwestie, tj. brak KSM-u oraz limitów finansowych na 2014 rok.
Pierwszym punktem spotkania przedstawicieli klubów I i II ligi w Grudziądzu było podsumowanie sezonu 2013. Jak wynika z danych przygotowanych przez Wojciecha Jankowskiego, w sezonie 2013 w Polsce było 185 zawodników z licencjami. W trakcie sezonu odbyły się trzy egzaminy licencyjne, przystąpiło do nich 30 adeptów, zdało 26. W porównaniu do roku poprzedniego nastąpił jednak regres, w sezonie 2012 do egzaminu na licencję przystąpiło 51 adeptów. Imprezy w kraju prowadziło 19 arbitrów, 4 z nich ma licencje międzynarodowe FIM. Interesujące są dane dotyczące frekwencji na stadionach. Średnia frekwencja na meczach ligowych wyniosła 6 310 osób, z czego w ENEA Ekstralidze 9 068, w I lidze 3 815 oraz w II lidze 2 544. Na polskich torach odbyło się 9 imprez rangi Mistrzostw Świata oraz 4 rangi Mistrzostw Europy. Na pewno budujący jest fakt, że zauważalnie spadła liczba spraw dyscyplinarnych w I i II lidze. Z 90 w roku ubiegłym, do 40 w sezonie 2013. Panel sędziowski w osobach Ryszarda Bryły i Wojciecha Grodzkiego przedstawił kwestie dotyczące torów. Z sumy not sędziowskich wynika, że najwyższe oceny w sezonie z klubów I i II ligi dostały Grudziądz, Gdańsk i Ostrów.
W popołudniowej części narady prezesów klubów I i II ligi obradujący zajęli się między innymi regulaminem organizacyjnym I ligi. Projekt zakłada między innymi obowiązek posiadania przez organizatora meczu tzw. ścianek do wywiadów, fotoreporteży; na kluby nałożony ma zostać obowiązek organizacji pomeczowej konferencji prasowej. Pojawiła się też propozycja, aby prezentacja odbywała się 15 minut przed wyznaczoną godziną meczu. Zawodnicy zespołów I ligi mają występować w spotkaniach w jednakowych kevlarach, podobnie jak osoby funkcyjne w jednolitych ubiorach. Rozwiązania te są obecnie jedynie propozycjami, dobrze znanymi z Ekstraligi. Pojawił się także pomysł, aby ze względów marketingowych zmienić nazwę I ligi na Speedway Ligę, a II ligę na I.
Drugi dzień narady prezesów klubów I i II ligi upłynął pod znakiem dyskusji na temat planów marketingowych i wizerunkowych na przyszły sezon, a także szkolenia młodzieży. Pierwszy temat referował w imieniu GKSŻ Wojciech Jankowski. Kwestią, która wzbudziła największe zainteresowanie były trudności z przywróceniem świetności niektórym imprezom, między innymi MPPK oraz finału Złotego Kasku. Pojawiła się sugestia, aby do Złotego Kasku dopuścić zawodników zagranicznych. Na pewno w przyszłym roku Złoty Kask będzie krajową eliminacją do Grand Prix. Dyskusja wokół szkolenia toczyła się wokół projektu wprowadzenia przepisu o 2 wychowankach juniorach w składach ligowych zespołów. W założeniu plan ma doprowadzić do wzrostu liczby zawodników krajowych, integrować wokół nich lokalnych kibiców. Projekt wywołał jednak wiele kontrowersji.
na podstawie polskizuzel.pl
Podobne artykuły:
- Nice Polska Liga Żużlowa w sezonie 2014
- Żużlowa siłownia w Orange Sport
- Otwarcie na Wschód – Moje wspomnienie z Togliatti
- Elementy infrastruktury toru na Gwardii nie na sprzedaż!
Tagi: PZM, Wojciech, WTS
Kategoria: WTS | Komentarze (0)