Data: niedziela, 8 Marzec 2015 autor: Redakcja
W historii sportu żużlowego można wskazać na palcach jednej ręki zawodników, którzy dokonali przełomu. Szwedzki multimedalista Ove Fundin jest właśnie jedną z takich postaci. Śmiało można stwierdzić, że gdyby nie kariera ?zimnego Ove? żużel nigdy nie wyszedłby poza Wyspy Brytyjskie. Staraniami Warszawskiego Towarzystwa Speedwaya książka autorstwa Johna Chaplina została wydana w Polsce.
- Kiedy dwa lata temu wpadło w moje ręce brytyjskie wydanie książki Johna Chaplina opisujące karierę Ove Fundina, lektura wciągnęła mnie bardzo szybko. Ove był przełomową dla żużla osobą. Nie tylko jako pierwszy w historii został pięciokrotnym Indywidualnym Mistrzem Świata, ale także przez 10 lat z rzędu nie schodził z podium Finału Światowego. Mogę też zaryzykować stwierdzenie, że to dzięki Fundinowi żużel rozwinął się poza Wyspami Brytyjskimi, w tym w Polsce ? zauważa Wojciech Jankowski, wiceprezes Warszawskiego Towarzystwa Speedwaya. Po ponad półtora roku starań, dzięki zaangażowaniu wielu pasjonatów sportu żużlowego, w marcu 2015 roku światło dzienne ujrzało polskie wydanie książki autorstwa Johna Chaplina.
Na blisko 400 stronach książki opisano nie tylko wspaniałe sukcesy wielkiego zawodnika, ale przede wszystkim skoncentrowano się na jego osobowości. Nie jest to tylko statystyczne zestawienie dokonań w trakcie kariery, ale opis żużla lat 50-tych i 60-tych, kiedy dyscyplina wyglądała zupełnie inaczej niż dzisiaj, a w samym Londynie funkcjonowało z powodzeniem 6 różnych torów! W publikacji zamieszczono wypowiedzi największych rywali z toru Fundina, m.in. Barry Briggsa. Publikacja wydana w Polsce staraniami członków WTS-u Nice Warszawa to niestandardowa biografia. Na końcu każdego rozdziału umieszczono liczne fotografie ilustrujące nie tylko największe sukcesy sportowe szwedzkiego zawodnika, ale także jego bogate i zmienne życie rodzinne.
- Królowanie Ove Fundina w światowym żużlu na pewno miało spory wpływ na zamknięcie monopolu Wembley na organizację finałów IMŚ i przeniesienie ich poza Wielką Brytanię, najpierw do Szwecji, następnie także Polski i innych krajów. Była to decyzja dla żużla wręcz przełomowa. Ove był też charakterną osobowością, człowiekiem kochającym zwycięstwa i niegodzącym się z rzadkimi porażkami. Potrafił skląć mechanika za to, że podpowiada sprzętowe rozwiązania polskiemu rywalowi, Florianowi Kapale, zarzucając mu, że pomaga komunistom, po czym poprosić Polaka o wspólne treningi na torze przed finałem Mistrzostw Świata ? zauważa Robert Noga, historyk oraz komentator sportu żużlowego. Robert Noga jest autorem przedmowy do polskiego wydania publikacji.
- To właśnie Fundin był tym sportowym ideałem, do którego dążyli żużlowcy w biało-czerwonych plastronach, on zawieszał im bardzo wysoko sportową poprzeczkę. Fundin wielokrotnie startował z Polakami, także w naszym kraju, gdzie miał i ma nadal, pomimo upływu lat, wielu oddanych kibiców. Przyjeżdżał do Polski chętnie, także po zakończeniu kariery. Ove Fundin, dziś ponad 80-letni człowiek, w odróżnieniu od wielu rywali z toru jego pokolenia, nie zasklepił się w czterech ścianach domu, rozpamiętując swoją przeszłość i nie odciął się od niej, jak czynią to niektórzy ? zachęca do lektury książki Robert Noga.
Autorem książki jest Brytyjczyk, John Chaplin. Po krótkiej karierze w lokalnej gazecie pracował on przez prawie 40 lat na Fleet Street w redakcji Daily Mirror i Daily Mail. W międzyczasie został redaktorem naczelnym UK Mail International, globalnego wydania Daily Mail. Jest założycielem Vintage Speedway Magazine, który tworzył nieprzerwanie przez 10 lat. – Przez prawie pół wieku miałem ogromny zaszczyt i ogromną przyjemność przechadzać się z królami najbardziej emocjonującej, mrożącej krew w żyłach, technicznej, spektakularnej, wymagającej i niebezpiecznej dyscypliny sportu. Królowie owalnych torów byli idolami w czasach mojej młodości. Chciałem być taki jak oni ? odważny, utalentowany i żyć w blasku sławy. Nigdy nie miałem ani pieniędzy ani determinacji, żeby do tego dojść. Zamiast tego zostałem dziennikarzem i dane mi było o nich pisać ? mówi autor książki. Książka o Fundinie jest jedną z wielu pozycji w dorobku Chaplina.
Jak zakupić książkę?
Książka, bogato ilustrowana w fotografie, dostępna jest w Polsce w cenie 39 zł. Zamówienia można składać mailowo na adres wts@zuzel.waw.pl, za pośrednictwem serwisu aukcyjnego Allegro oraz w sklepie internetowym www.sklep-kibica.com. Publikacja dostępna będzie w trakcie sezonu 2015 na stadionach żużlowych oraz księgarniach w całej Polsce. Patronat nad książką objęły redakcje: TVP Sport, Przeglądu Sportowego, Tygodnika Żużlowego, magazynu SuperSpeedway oraz portalu nicesport.pl. Partnerami wydania są firma Nice, serwis polskizuzel.pl oraz Nice Polska Liga Żużlowa.
Indywidualne Mistrzostwa Świata:
5 x złoty medal: 1956, 1960, 1961, 1963, 1967
3 x srebrny medal: 1957, 1958, 1959
3 x brązowy medal: 1962, 1964, 1965
Drużynowe Mistrzostwa Świata:
6 x złoty medal: 1960, 1962-1964, 1967, 1970
3 x srebrny medal: 1961, 1965, 1968
1 x brązowy medal: 1966
Indywidualne Mistrzostwa Europy:
4 x złoty medal: 1956, 1958, 1959, 1965
Indywidualne Mistrzostwa Świata na długim torze:
1 x srebrny medal: 1961
Podobne artykuły:
- None Found
Tagi: Fundin, John Chaplin, książka żużlowa, Ove, WTS
Kategoria: Fundin, WTS | Komentarze (0)